صفحه اصلی
سامانه ارتباطی 137
گالری تصاویر
سامانه مناقصه و مزایده
آرشیو اخبار
سامانه شهرسازی و کسب
پرداخت قبوض

تاریخجه شهر کهریزسنگ  

کَهریزسَنگ شهری است در بخش مرکزی شهرستان نجف‌آباد استان اصفهان ایران. نامگذاری کهریزسنگ به این دلیل است که نخستین انسانهائی که وارد این شهر شدند برای بدست آوردن آب اقدام به حفر کهریز میکردند اما هر آنچه میکندند به تکه‌های بزرگ سنگ برخورد میکردند. به همین دلیل نام این شهر را کهریز سنگ گذاشتند یعنی محل کهریزهای پر از سنگ. در سال 1379 نام این شهر به صفائیه تغییر پیدا کرد که دوباره و با مخالفت اهالی این شهر همان کهریز سنگ گذاشته شد. 

موقعيت جغرافيايي:
شهر کهریزسنگ در 18 کیلومتری غرب اصفهان و 8 کیلومتری شرق نجف آباد در محدوده شهرستان نجف آباد واقع شده است و در امتداد جاده اصفهان نجف آباد میباشد بطوریکه نیمی از ساختار آن در ضلع جنوبی و نیمی دیگر در ضلع شمالی این جاده قرار گرفته است . این شهر در همسایگی خود شهرهای گلدشت ( توابع نجف آباد ) در غرب , کوشک(توابع خمینی شهر) در شرق قهدریجان (توابع فلاورجان ) در جنوب و شهر اصغرآباد از توابع خمینی شهر در شمال را دارد بعبارتی مرز بین شهرستان نجف آباد، خمینی شهر و فلاورجان میباشد.
موقعیت جغرافیایی:
موقعیت جغرافیایی آن نسبت به خط استوا َ 33.35 عرض شمالی و َ51 . 24 شرقی نسبت به نصف النهار گرینویچ می باشد.
تاریخچه:
نام این شهر از دو بخش کهریز به معنای قنات و سنگ تشکیل شده و به معنای کهریزی که در سنگ حفر شده میباشد و بر اساس آنچه از گذشتگان سینه به سینه نقل شده زمانی که این آبادی بنیاد آن گذاشته شد و بنیان گذاران آن تصمیم به حفر قنات گرفته اند با یک لایه سنگ برخورد می کنند که در دل سنگ قناتی حفر می شود در آن زمان این آبادی به نام کهریزسنگ معروف شده است این شهر دارای کوچه های عریض و مستقیم در آبادی و باغات میباشد و دارای نقشه کاملاً مهندسی و پیشرفته است بطوریکه در کمتر کوچه ای پیچ وخم مشاهده می شود. بطوریکه نقل شده است طرح و نقشه شهر و باغات آن توسط مرحوم شیخ بهایی ارائه شده است و اینک می توان گفت کوچه و خیابانهای شهر با این قدمت در کشور بی نظیر است.
وجه تسميه شهر كهريزسنگ:
در گذشته اسم اين محل علي آباد بوده است و مردم به جهت انجام كشاورزي اقدام به احداث قنات نموده‌اند و نام قنات در گذشته كهريز بوده است و چون قناتهاي اين منطقه (به دليل موقعيت جغرافيايي) به سنگ برخورد مي‌كرده از آن به بعد به نام كهريزسنگ معروف شده است.
مديريت شهر:
شهر كهريزسنگ تا سال 1382 بعنوان روستا و مركز دهستان صفائيه شناخته مي شد كه با درخواست مردم و پيگيري شوراي اسلامي دوره اول و دوم به شهر تبديل گرديدو پس از آن مديريت شهر توسط شهرداري انجام مي گيرد.
جمعیت:
طبق آخرین گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در سال 93 جمعیت این شهر بالغ بر 11000نفر بوده که در 3466خانوار زندگی می کنند.
جدول جمعيتي
شرح13451355136513851392             1393
جمعیت19733175536783659043           11000
تعداد خانوار415642105916002850             3466

شغل:
شغل اکثر مردم کشاورزی بوده که در باغات و مزارع مشغول به کار میباشند و چون جنس خاک این شهر مثل اکثر مناطق شهرستان نجف آباد رس یا رسی شنی میباشد دارای کیفیت خوبی جهت کشاورزی میباشد . آب این زمین ها در حال حاضر از چاههاي آب تهیه می شود.
در حال حاضر در محدوده شهر 170 مورد کارگاههای کوچک و بزرگ شامل  بافندگي – تيرچه بلوك و تعميرات ماشين آلات سنگين؛ چینی سازی و ريسندگى در حال کار می باشند. 
 در طی سالها ی گذشته تعداد زیادی باغ ویلا در محدوده این شهر ایجاد شده است و به مناسبت آب و هوای مطبوع و باغ های زیبا افراد زیادی را ترغیب به ایجاد باغ ویلا در محدوده شهر نموده است و اینک نیز داوطلبان زیادی درخواست احداث باغ ویلا دارند و بر همین اساس این شهر در حال حاضر یکی از شهر هایی است که مردم روزهای تعطیل خود را در آن میگذرانند. مساحت کل باغات و زمین  های زراعی 2339058متر مربع می باشد.
اقليم و آب و هواي شهر كهريزسنگ:    
شیب و توپوگرافي:
 شهر كهريزسنگ در دشت مسطحي قرار دار د كه حدود 1620 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و در محدوده شهر ناهمواري وجود ندارد. شهر كهريزسنگ از شيب ملايمي برخوردار است كه ميزان شيب حدود يك درصد مي‌باشد. محدوده شهر 332/6 هکتار و حریم شهر 248 هکتار می باشد
اقليم شهر:
شهر كهريزسنگ با توجه به متوسط بارندگي سالانه 150 ميليمتر و متوسط درجه حرارت سالانه 15 درجه سانتيگراد جزء‌ اقليم خشك مي‌باشد كه ضريب خشكي آن معادل 6 مي‌باشد.
وضعيت خاك شهر كهريزسنگ:
بطور كلي بافت خاكهاي نجف‌آباد اكثراً سنگين و از رس يا رسي شني تركيب شده است. خاكها در شرق نجف‌آباد از جمله شهر كهريزسنگ داراي عمق قابل توجهي بوده و جزء خاكهاي زراعي بحساب آمده است. اين خاكها با بافت متوسط و داراي تكامل پروفيلي است كه بر روي لايه هايي از شن و سنگ‌ريزه قرار گرفته است. روي هم رفته خاكهاي شهر كهريزسنگ خاكهاي مرغوبي جهت انو اع كشت مي‌باشد و با در نظر گرفتن آب و هواي منطقه، مي‌توان نباتات معتدله را در آنها كشت نمود. بجز اراضي كشاورزي كه ذكر آن آمد منابع طبيعي از قبيل رودخانه، ناهمواري،‌معدن و غيره در شهر كهريزسنگ وجود ندارد.
مشخصات نمايندگي ادارات – سازمانهاي دولتي و بانكهاي مستقر در شهر كهريزسنگ:
 در حال حاضر اين شهر داراي يك مركز بهداشتي و درماني در ضلع شمالي  شهر ، یک باب خانه بهداشت در شمال شهر، يك باب صندوق قرض الحسنه در جنوب شهر، دبيرستان، راهنمايي و دبستان در شمال و جنوب شهر؛ مهدکودک؛شعبه بانك سپه؛ درمانگاه تخصصی  هلال احمر ؛ نمايندگي بيمه آسيا ؛ پست بانک؛ دارالقرآن؛ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ساختمان اتش نشانی و اداره آب و فاضلاب مي‌باشد كه نقش مطلوبي در راستای رفع امور مردم منطقه ايفا مي‌نمايد.
وضعيت صنوف شهر كهريزسنگ:
 شهر كهريزسنگ با ابعاد گسترده مورد اشاره قبلي دو وضعيت اجتماعي، اقتصادي مردم كه بعضاً به دو شغل كشاورزي و صنعتي مشغول مي‌باشد موجب گرديده صنوف آن نيز از رونق قابل توجهي برخوردار باشد و در همين راستا با توجه به آمارگيري بعمل آمده حدود 800 واحد صنفي در اين محل وجود دارد كه فعال مي‌باشند و با احتساب واحدهاي صنفي نيمه وقت كه بدليل دو شغله بودن صاحبان آن بطور نيمه فعال مشغول سرويس دهي مي باشد بالغ بر 250 واحد صنفي موجود است.
درحال حاضر6 واحد خبازي فعال با ميزان 35 تن سهميه ماهانه  در شهر مشغول انجام وظيفه مي‌باشند  كه البته به دليل وجود  كشاورزي  حدود 4500 جريب در منطقه از  گندم ، جو، غلات و برنج ساكنين منطقه از نوع طبخ خانگي نيز تأمين مي گردند.
ویژگی های فرهنگي مذهبي  کهریزسنگ:
جمعيت شهر را مردمي  مسلمان و متعهدو با ولايت تشكيل داده و داراي دو باب مسجد در شمال و جنوب شهر ميباشد كه با وجود روحانيت متعهد صفوف نماز جماعت هميشه منسجم مي باشد همچنين داراي يك باب كتابخانه و سالن مطالعه  و كلاسهاي متعدد فرهنگي و مذهبي بخصوص كلاسهاي قرآن و نهج البلاغه و احكام وجود دارد و تقريباً بيش از 150 نفر تحصيل كرده هاي عزيز اين شهر جزء اساتيد و هيئت علمي دانشگاهها و مراكز آموزش عالي كشور مي باشد.همچنين حدود 300 نفر در حال تحصيل ويا فارغ التحصيل از مراكز آموزش عالي مي باشند. و از نظر سطح تحصيلات همه مردم اين شهر باسواد و طبق آمار نهضت سواد آموزي اين شهر تنها شهر در شهرستان نجف آباد مي باشد كه از وجود بي سواد پاك سازي شده است و و فعلا نهضت سواد آموزي با نام مركز ياد گيري ميلاد نور به فعاليت هاي حرفه آموزي مشغول مي باشد.
وضعيت فضاي سبز شهر كهريزسنگ:
يكي از اموري كه هم اكنون مورد توجه همه مردم بوده و بعنوان يك نياز اساسي به آن مي‌نگرند بحث ايجاد فضاي سبز و پارك سازي است كه با  عنايت  به همجواري اين شهر با كاشي اصفهان و اثرات سويي كه اين صنعت بر آب و هواي اين منطقه مي‌گذارد بسيار حائز اهميت مي‌باشد و ان‌شاءالله با بذل توجه مسئولين و اعمال مديريت صحيح و برنامه‌ريزي دقيق مي‌توان از توان شهرداري در جهت ايجاد فضاي سبز و پارك محله‌اي درخصوص رفع اين تنگنا استفاده نمود. لازم به توضیح است که اکثر زمین های کشاورزی منطقه بصورت باغ می باشد فضای زراعی و باغی 88 درصد از کل فضای شهر را شامل می شود 12 درصد بقیه فضای زیستی است.
 منابع تامين آب آشاميدني و كشاورزي:
منبع اصلي تامين آب كشاورزان شهر از طريق چاههاي عميق تامين مي شود .
آّب آشاميدني شهر كهريزسنگ نيز از آب كوهرنگ تامين مي شود كه اخيرا با تعويض لوله هاي قديمي و شبكه گذاري جديد امكان استفاده بهينه از اين نعمت الهي فراهم گرديده است.

امكانات ورزشي شهر:
در حال حاضر اين شهر داراي  زمين ورزش  چمن كاري شده است که تقريباً ده هكتار وسعت داشته و به صورت كاربري زمين ورزشي چند منظوره ديده شده است .
باشگاه تلاش متعلق به بخش خصوصي و باشگاه ورزشی غدیر متعلق به شهرداری می باشند که در راستای خدمت رسانی به مردم و جوانان ورزش دوست شهر فعالیت دارند. باشگاه ورزشی غدیر نيز در اختيار كشتي گيران و باشگاه شهداء در اختيار باستاني كارها كه قسمت عمده هزينه هاي جاري و عمراني آنها توسط شهرداري تامين مي گردد كه جوانان و افراد ورزش دوست مي توانند در آن به فعاليت ورزشي بپردازند.

 

آشنایی با شهر
ارتباط با شهردار
شورای اسلامی شهر
پرسنل شهرداری
یادواره شهدای کهریزسنگ
پیامهای شهروندی
آشنایی با مراکز فرهنگی شهر
دفترچه عوارض 1399شهرداری
فلوچارت فرایند گردش کار شهرداری کهریزسنگ


شهروند گرامی : استفاده درست از اموال عمومی ،خاستگاه پایداری و توازن قوانین و حقوق شهروندی است .
سخن روز:
   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شهرداری کهریزسنگ می باشد.
طراحی و اجرا توسط شرکت نوین پارمیس